درمان آکنه و جوش های فعال

آکنه که به آکنه ولگاریس و یا جوش معروف است نوعی عفونت شایع پوستی است که همزمان با سن بلوغ شروع می‌شود. این جوش‌ها به غرور جوانی نیز معروف هستند. آکنه، به‌ صورت جوش‌های کوچک، متورم و قرمز بوده و ناحیه سر، گردن و پشت و صورت را می‌پوشانند. افزایش تولید هورمون تستوسترون در مرد و زن موجب این عارضه پوستی می‌شود. ترشح بیش ‌از حد سبوم (مایع روغنی که مانع خشک شدن پوست می‌شود) نیز می‌تواند یکی دیگر از علت‌های پیدایش آکنه باشد.

آکنه بیماری نیست اما از آن‌ جایی‌ که زیبایی ظاهر را بهم می‌ریزد می‌تواند موجب ناراحتی فرد و مشکلات روانی در او شود. آکنه ممکن است منجربه زخم‌های جدی و دائمی شود بنابراین قبل ازحاد شدن و آسیب رساندن به پوست باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد.
زمانی که مبتلا به آکنه می‌شوید قطعا بدنبال بهترین راه درمانی آکنه خواهید بود. درمان جوش‌ صورت و آکنه خصوصا آکنه بزرگسالی چیزی است که بیشتر مردان و زنان در یک دوره‌ای از زندگی خود درگیر آن هستند. داروهای زیادی برای درمان‌ وجود دارند که بدون نسخه پزشک نیز قابل تهیه هستند اما متاسفانه تاثیر موقتی داشته و بعد از مدتی دوباره آکنه‌ها نمایان می‌شوند و ازهمه بدتر این‌که بسیاری از درمان‌ها حاوی ترکیباتی هستند که باید زیرنظر پزشک متخصص پوست انجام بگیرد زیرا ممکن است موجب بدتر شدن آکنه می‌شوند.
علل پیدایش جوش و آکنه
تستوسترون
افزایش میزان هورمون تستوسترون در سن بلوغ موجب پیدایش آکنه و جوش هورمونی نوجوانی می‌شود. هورمون تستوسترون نقش مهمی در تحریک رشد دارد.
عوامل ژنتیکی و وراثتی
عوامل وراثتی نیز در پیدایش آکنه موثر هستند یعنی اگر پدر یا مادر در خانواده مبتلا به آکنه باشند به ‌احتمال زیاد فرزندان نیز دچار این عارضه پوستی خواهند شد. طبق یک تحقیق به‌عمل آمده، اگر هم پدر و هم مادر در دوران نوجوانی خود مبتلا به آکنه بودند احتمال ابتلای فرزندان به آکنه حاد در سنین پایین به ‌مراتب بیشتر می‌شود و اگر یکی از آن‌ها و یا هر دوی آن‌ها در سن بزرگسالی دچار این عفونت پوستی شدند فرزندان آن‌ها نیز در سنین بزرگسالی مبتلا به آکنه خواهند شد.
آکنه بیش از ۸۰% از آکنه‌های بزرگسالی در بین زنان رخ می‌دهد. شاید تغییرات هورمونی که در زمان‌های خاص اتفاق می‌افتد یکی از علت‌های پیدایش آکنه و جوش هورمونی در زنان باشد.
عوامل دیگر
عوامل دیگری که موجب پیداش آکنه می‌شوند عبارتند از:

برخی محصولات آرایشی: استفاده از برخی محصولا آرایشی غیر استانداردشاید موجب این عارضه پوستی ‌شوند چرا که بیشتر محصولات آرایشی امروزه مورد آزمایش و بررسی قرار می‌گیرند بنابراین این مورد معمولا نمی‌تواند علت آکنه و جوش (غیر کومدونی) باشد.
مصرف برخی داروها: داروهایی از قبیل استروئید، لیتیوم (برای درمان افسردگی و اختلالات دوقطبی) و برخی داروهای ضد صرع (برای درمان صرع مصرف می‌شوند) و ...
استفاده مرتب از اقلامی چون هدبند و کوله‌پشتی: تحمیل فشار بیشتر بر پوست ممکن است موجب جوش صورت آکنه شوند.
سیگار: کشیدن سیگار موجب پیدایش آکنه در سن بزرگسالی می‌گردد.
مزایای درمان اکنه:
بهبوداعتمادبه نفس
بازگرداندن زیبایی به پوست
بازگرداندن جوانی به پوست
روشن وشفاف شدن پوست
معایب درمان اکنه:
درصورت رعایت نکردن مسایل پزشکی بعد از درمان ممکن است اکنه به طورکامل بهبودنیافته وجای ان باقی بماند

انواع
جوش‌ سرسیاه
جوش‌های سرسیاه جوش‌های کوچکی هستند که اغلب در یک نقطه تجمع دارند. ظاهر این جوش‌ سیاه است و معمولا به لکه سیاه شباهت دارد. ترشحات چربی وقتی نمی‌توانند از دهانه مسدود شده غدد چربی خارج شوند داخل غده تجمع می‌کنند. رنگ سیاه این جوش‌ها به‌دلیل مجاورت ترشحات چربی با هوا و اکسیده‌شدن چربی است.
جوش‌ سرسفید
جوش‌ های سرسفید اندازه جوش‌های سرسیاه هستند ولی ظاهر گرد و رنگ سفیدی دارند. وقتی چربی و سلول‌های مرده پوست منافذ پوست را مسدود می‌کنند و راهی به بیرون پیدا نمی‌کنند در نتیجه جوش‌ سرسفید شکل می‌گیرد.
پاپول
پاپول‌ها یا سفت دانه برجستگی‌های کوچک، قرمز و متورمی هستند که اغلب در نواحی پیشانی و یا گونه تجمع دارند و بسیار دردناک هستند.
پوستول
وقتی جوش‌ کوچک ملتهب و پر از چرک می‌شود عارضه پوستی پوستول رخ می‌دهد. پوستول‌ها اندازه‌های مختلفی دارند و معمولا به جوش معروف هستند. ترکیب چربی، باکتری و سلول‌های مرده پوست که در زیر منافذ پوست مسدود شدند موجب عفونت و شکل‌گیری پوستول می‌شوند. واکنش طبیعی بدن مبارزه با عفونت است اما پاسخ ایمنی بدن معمولا موجب قرمزی و تورم اطراف جوش‌ها می‌گردد.
کورک و دمل
کورک و دمل جوش‌های بزرگ و متورم هستند. هنگامی که دیواره فولیکول مو شکسته می‌شود در نتیجه باکتری و ترشحات چربی به عمیق‌ترین قسمت پوست ترشح می‌یابند. این باکتری‌ها منتهی به عفونت شده و جوش‌های دردناکی در پوست ظاهر می‌شوند که می‌توانند منافذ متعددی از پوست را تحت تاثیر قرار دهند. از آن‌جایی‌که ریشه کورک‌ها درعمق پوست قرار دارند در نتیجه به‌راحتی به بافت پوست آسیب رسانده و موجب عفونت می‌شوند.
آ کنه‌های کیستی
آ کنه‌های کیستی جوش‌های بسیار بزرگ و زیر پوستی هستند که به‌شدت ملتهب شده و در عمق منافذ پوستی رخ می‌دهند. هنگامی که دیواره داخلی منافذ پوست پاره می‌شوند ترشحات چربی و باکتری‌ها به پوست اطراف منتشر شده و موجب عفونت می‌شوند. شکل گیری غشا در اطراف این منطقه آلوده موجب پیدایش آکنه کیستی می‌شود. این کیست‌ها اغلب دردناک هستند.
درمان و رفع آکنه و جوش صورت
درمان موضعی:
تجویز آنتی‌بیوتیک‌های موضعی: داروهایی چون اریترومایسین، کلیندامایسین، سولفاستامیدو اسید آزالائیک
تجویز رتینوئیدها: کرم یا ژل رتینوئید همانند ترتینوئین و آداپالن معمولا باید روزی ۱ بار روی پوست مالیده ‌شوند. در صورت استفاده از رتینوئید بیمار باید از نور خورشید دوری کرده و یا صورت خود را با کرم‌های ضد آفتاب قوی بپوشاند تا خطر ابتلا به سوختگی آفتاب بیشتر نشود.
دارو(درمان دارویی حتما باید زیر نظر پزشک متخصص پوست باشد)
آنتی بیوتیک‌های خوراکی
تزریق کورتیزون
لایه‌برداری
لیزر
میکرودرم ابریژن پوست
تخلیه آکنه

 

آدرس

تهران، موحد دانش (اقدسیه)، بعد از سفارت چین، جنب بانک صادرات، ساختمان نیما، طبقه سوم، واحد 12

021-26450199

info@drdorita.com

021-26450199

شنبه - پنج شنبه: 18:00 - 9:00

آمار دُریتا

ما 6 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شبکه های اجتماعی