جراحی فک و صورت

شکل و اندازه اسکلت و بافت نرم صورت از عوامل اساسی پروفایل صورت به شمار می‌روند. بینی، گونه‌ها و چانه یک مثلث طلایی را در وسط صورت تشکیل می‌دهند. متعادل و متقارن بودن پیشانی، بینی، گونه‌ها و چانه یک چهره زیبا را خلق می‌کند. یکی از راه‌های داشتن یک صورت متقارن، عمل زاویه دار کردن فک و صورت است. هدف اصلی عمل جراحی زاویه دار کردن صورت ، ایجاد یک تقارن خوب بین اجزای صورت است. بسته به نیازهای فرد، زاویه دار کردن صورت می‌تواند هم به عنوان یک روش تکی و هم در ترکیب با چند عمل جراحی دیگر انجام شود.

وقتی فک ها و دندان ها به خوبی با هم چفت نشوند، درست صحبت کردن یا جویدن کاری دشوار می شود. بسته به این که فک بالا چقدر از فک پایین عقب تر است یا دندان های فک بالا تا چه اندازه روی دندان های فک پایین را می پوشانند، فک های غیرهم تراز می توانند بر زیبایی کلی صورت تاثیرگذار باشند.
جراحی ترمیمی باعث بهبود ظاهر صورت می شود، کارکرد بهینه را تضمین می کند و ناراحتی ناشی از مشکلات فک را تسکین می دهد. از دیگر کاربردهای جراحی فک می توان به اصلاح لبخند لثه نما یا لبخند لثه ای، قرار نگرفتن لب ها روی یکدیگر، قطع تنفس در خواب و لق شدن دندان اشاره کرد. عمل جراحی فک علاوه بر اینکه در بهبود ظاهر افراد مفید می باشد، به عنوان درمان نیز در بعضی مشکلات بکار می رود به عنوان مثال برای افرادی که درد فک ناشی از مشکل در غضروف هلالی فک را دارند.
جراحی زیبایی فک که همچنین جراحی ارتوگناتیک نامیده می شود، آرواره و دندان را تنظیم می کند تا نحوه کار کردن آنها و ظاهر صورت را بهبود ببخشد. وقتی مشکلات مرتبط با فک شما متوسط یا شدید باشد و با ارتودنسی دندان نتوان آن ها را برطرف کرد، جراحی ترمیمی فک مورد استفاده قرار می گیرد.
برای زاویه سازی چانه و فک و صورت از چه روشی استفاده می‌شود؟
از طریق عمل جراحی زاویه دار کردن چانه ، می‌توان ویژگی‌های صورت را به طور چشمگیری بهبود داد؛ این کار یا از طریق افزایش حجم مناطق دارای کمبود حجم و یا از طریق کاهش حجم مناطق بسیار برجسته انجام می‌شود. معمولاً کاهش حجم با کاهش مناطق استخوانی یا بافتی برجسته انجام می‌شود؛ در حالی که برای تقویت حجم از روش پُر کردن با بافت بدن خود فرد (پیوند استخوان، غضروف و چربی) و یا پروتزهای مصنوعی سازگار با بدن استفاده می‌شود.
علت ناهمخوانی فک ها:
عموما ناهمخوانی فک ها بدون دلیل مشخصی بوجود می آید، اگر چه ممکن است به پیشینه خانوادگی مرتبط باشد. گاهی اوقات ناهمخوانی فک ها در نتیجه اختلال رشد بوجود می آید. برای مثال: در پی شکستگی فک در کودکی یا ترمیم لب شکری یا کام شکافته. ناهمخوانی فک با یک سندروم از قبیل سندروم میکروزومی نیمه صورت می تواند مرتبط باشد.
ناهخوانی فک در اوایل دوران کودکی قابل تشخیص است، اما معمولا در سن بلوغ بیشتر مشخص می شود. رشد غیرمعمول فک در اواخر نوجوانی متوقف می شود و وقتی مرحله رشد به پایان رسید، بدشکلی آن درمان می شود.
جراحی ارتوگناتیک (جراحی زیبایی فک) ترکیبی از جراحی فک و ارتودنسی است. اصلاح فک هایی که به خوبی هم پوشانی نشده اند دلیل اصلی عمل فک است.
جراحی فک با توقف رشد معمولا در حدود 13 تا 15 سالگی در زنان و 16 تا 18 سالگی در مردان صورت می گیرد.
تاثیر جراحی فک بر صورت و بینی
جراحی فک به طور معمول به دلایل کاربردی و یا عملکردی انجام می شود. این دلایل عبارتند از: اصلاح و بهبود طریقه کار کردن فک و دندان ها با هم. بیشتر افراد جراحی فک را به این دلایل انجام می دهند ولی به لحاظ زیبایی هم مزایایی دارد.
ویژگی های معمول نیمرخ افراد دچار این بیماری عبارتند از بینی هایی که ممکن است نسبت به صورت خیلی بزرگ به نظر برسد و یا چانه ای که عقب یا کوچک وضعیف است. در این مورد، جراحی فک برای جلو بردن پایین چانه تعادل بیشتری به نیمرخ فرد بخشیده و باعث می شود بینی کمی کوچک تر و چانه برجسته تر به نظر برسد.

در افرادی که آرواره بالا به اندازه کافی رشد نکرده ممکن است بینی نسبت به صورت خیلی بزرگ باشد و یا فک پایین جلو باشد. حرکت دادن فک بالا به جلو مشکل بایت را اصلاح می کند و صورت را هم به جلو حرکت داده باعث می شود ویژگی های چهره آشکار تر و قابل توجه تر باشد.
در برخی موارد، حرکت دادن فک بالا به جلو می تواند باعث بالا رفتن اندکی نوک بینی شود که برای برخی بیماران خوشایند نیست. در ضمن در طول جراحی فک بالا به صورت برخی افراد ایمپلنت های گونه اضافه می کنند تا چهره مشخص تر شود.
نگاه کردن به آینه و نشناختن فردی که در آینه به شما خیره شده است می تواند بسیار استرس زا باشد. با انجام عمل جراحی فک بلافاصله شاهد نتایج عمل نخواهیم بود زیرا بعد از عمل صورت بسیار متورم است. با خوابیدن ورم، چهره جدید با تغییراتی ظریف یا عمده رو به ظاهر شدن می گذارد. اغلب اوقات افراد از جنبه زیبایی نتایج جراحی ،راضی هستند ولی در برخی موارد از تغییر ظاهر خود خشنود نیستند.
در هر صورت نتایج عمل در ابتدا فرد را شوکه می کنند ولی به خاطر داشته باشید که اگر فک شما به اندازه ای که قرار بوده رشد کند رشد می کرد همانگونه به نظر می رسیدید که اکنون به نظر می رسید. توجه خود را به جنبه هایی از چهره جدید خود معطوف کنید که دوست دارید به عنوان مثال چانه بزرگ تر یا کوچک تر یا بینی که کم تر برجسته است.
نحوه جراحی فک
جراحی فک کاملا داخل دهان صورت می گیرد، بنابراین هیچ جای زخمی روی چانه، فک یا دور دهان مشاهده نمی شود. جراح، برش هایی در استخوان های فک انجام می دهد و آنها را در وضعیت درست قرار می دهد. وقتی فک ها به طور مناسب هم تراز شدند، پیچ و پلاک های استخوان باعث استحکام استخوان در وضعیت جدید می شوند.
در بعضی موارد، استخوان اضافی به فک اضافه می شود.جراح استخوان را از باسن ، ساق پا یا دنده می گیرد و آن را با سیم های موقتی محکم می کند.
جراحی فک در بیمارستان انجام می شود و باید یک تا دو روز در بیمارستان بستری شوید. زمان بهبودی کامل در خانه عموما بین سه تا شش هفته طول می کشد.
در اغلب موارد، ارتودنتیست قبل از جراحی سیم ها را روی دندان ها قرار می دهد. سیم ها معمولا به مدت 9 تا 18 ماه قبل از عمل روی دندان ها قرار می گیرند تا دندان ها شما هم سطح و هم تراز شوند. وقتی پس از جراحی فک خوب شد، که معمولا حدود شش هفته طول می کشد، ارتودنتیست به هم سطح سازی دندان ها پایان می دهد و سیم ها را جدا می کند. کل فرآیند ارتودنسی که شامل جراحی می شود بین 12 تا 24 ماه طول می کشد.
انواع جراحی فک:
جراحی فک در آرواره بالا و یا پایین یا هر دو صورت می گیرد:
جراحی فک بالا ( استئوتومی آرواره)
فک پایین ( استئوتومی فک پایین)
چانه ( جنیوپلاستی)
فک جلو آمده
مزایای جراحی فک:
جوییدن و گاز زدن راحت تر انجام می شود و کل فرآیند جویدن بهبود پیدا می کند.
سایش و شکستن بیش از حد دندان ها در طول عمر به حداقل می رسد
عدم تعادل صورت اصلاح می شود، کمبود تکامل چانه ، جلوتر بودن دندان های پایینی نسبت به دندان های بالایی، عقب تر بودن فک بالا نسبت به فک پایین و پوشانده شدن دندان های آرواره بالا توسط دندان های فک پایین بهبود پیدا می کنند.
تعادل اجزای وسط یا پایین چهره اصلاح می شود.
لبخند لثه ای که در آن لب ها به طور کامل بسته نمی شوند یا به سمت بالا کشیده نمی شوند و نواحی زیادی از لثه ها نشان داده می شوند، بهبود پیدا می کنند.

 

آدرس

تهران، موحد دانش (اقدسیه)، بعد از سفارت چین، جنب بانک صادرات، ساختمان نیما، طبقه سوم، واحد 12

021-26450199

info@drdorita.com

021-26450199

شنبه - پنج شنبه: 18:00 - 9:00

آمار دُریتا

ما 7 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شبکه های اجتماعی