نور درمانی(phototherapy)

نور درمانی یا فتوتراپی (phototherapy) شامل قرار گرفتن در معرض نور روز یا طول موج خاصی از نور با استفاده از لیزر می‌باشد. استفاده مشترک از این واژه با درمان اختلالات پوستی (عمدتاً پسوریازیس)، اختلال خواب و برخی از اختلالات روانی همراه است. نور درمانی هدایت شده به پوست، برای درمان آکنه ولگاریس، اگزما و زردی یا یرقان نوزادان نیز استفاده می‌شود. نور درمانی که شبکیه چشم را مورد هدف قرار می‌دهد در درمان اختلالات ریتم شبانه‌روزی مانند سندرم خواب مرحله‌ای متاخر استفاده می‌شود و همچنین می‌تواند برای درمان اختلال خلقی فصلی، و با حمایت‌هایی برای اختلالات روانی غیر فصلی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

دیگر کاربردهای پزشکی نور درمانی شامل کنترل درد، تسریع بهبود زخم، رشد مو، بهبود در خواص خون و گردش خون و بیماری‌ها و اختلالات مرتبط با سینوس نیز می‌شود. بسیاری از این کابردها از درمان با لیزر کم توان و درمان با نور قرمز در محدوده ۶۲۰–۶۶۰ نانومتر استفاده می‌کنند.
پوست انسان به خصوص صورت یکی از حساس ترین اعضای بدن می باشد که مراقبت از آن باعث سرزندگی و شادابی می گردد امروزه به لطف تکنولوژی روشهای مختلفی برای برطرف کردن لک , آکنه و موردهای مشابه از روی صورت وجود دارد که یکی از آنها نور درمانی می باشد . روش کار این فرآیند درمانی استفاده از ماسک های مخصوص بوده که قابلیت ساطع کردن نور را داشته و که با مکانیسم خاص خود بر روی پوست می تاباند . این کار باعث تحریک سلول های پوست شده و عمل بازسازی را انجام می دهد در نتیجه پوستی شاداب و سرزنده از طریق متد نور درمانی خواهید داشت .
ماسک های نور درمانی از تکنولوژی LED استفاده کرده و نور را با طول موج های مختلف بر روی پوست می تاباند و پوستی شاداب را فراهم می سازد . جالب است بدانید که نور درمانی برای اختلالات پوستی , اختلالات خواب و حتی بیماری های روانی نیز استفاده می گردد . ماسک های ال ای دی نور را از طریق قرنیه چشم هدف می گیرند و به مرور زمان باعث رفع این اختلالات می گردد .
درمان پسوریازیس
درمان آکنه ولگاریس
درمان بیماری‌های پوستی
بهبود زخم
درمان فوتودینامیک
درمان زردی نوزادان
و..
نور قرمز (630-730nm) :
از این طیف نور برای تحریک و ساخت کلوژن استفاده می شود . کلوژن یک پروتئین ضروری می باشد و وظیفه ی آن ترمیم بافت های آسیب دیده و جایگزین شدن به جای بافت های قدیمی می باشد . نور درمانی از طریق طول موج قرمز برای جوانسازی پوست، رفع خطوط ریز صورت و همچنین کوچک کردن منافذ صورت مورد استفاده قرار می گیرد .
نور آبی (430-450nm) :
باکتری های موجود در آکنه حاوی موادی به نام پورفرین ها است لایت تراپی در این فرآیند قادر به کشتن پورفرین ها به خاطر طول موج مشخص این ماسک می باشد . همچنین ماسک های نور درمانی حاوی نور آبی برای آرامش افراد حساس نیز بسیار موثر می باشد .
نور سبز (525-550nm) :
یکی از گسترده ترین روش های لایت تراپی استفاده از ماسک های LED با نور سبز است . این ماسک ها به خاطر طول موج مشخص خود بهترین روش برای برقراری تعادل رنگدانه پوست می باشد . کاهش چروک ها , جلوگیری از پیری پوست , سرعت بخشیدن به روند بهبود زخم و محو شدن جای زخم ها از دیگر کاربردهای نور درمانی با استفاده از ماسک نور سبز می باشد .
نور درمانی چگونه عمل می کند؟
در اوایل قرن بیستم پزشکان بیماران را روی بالکن های آفتابی قرار می دادند و آن ها را برای دردهایی مانند پسوریازیس درمان می کردند. در سال 1903 پزشکی به نام Niels Finsen به دلیل اختراع لامپی برای درمان لوپوس (توبرکلوزیس پوستی) برنده جایزه نوبل گردید. در سال های 1920 ورزشکاران المپیک قبل از مسابقه به منظور بهبود عملکرد در معرض تابش یو وی قرار می گرفتند.
بر اساس توضیحات همبلین همانند گیاهان که فرایند فتوسنتز را انجام می دهند، انسان ها نیز به نور واکنش شیمیایی نشان می دهند. وقتی ذرات نور توسط مولکول های حساس به نور در داخل سلول ها جذب می شود پاسخی آغاز می گردد. این پاسخ ها متغیر است و بستگی به طول موج، رنگ و نور به کار رفته دارد.
برای مثال زمانی که طول موج های بلند تر یا نور قابل رویت قرمز به پوست برخورد می کند در آن صورت میتوکندری انرژی بیشتری را به طور موثرتری تولید می کند و سبب تاثیرات ضد التهابی شده و یا آنتی اکسیدان هایی که با بیماری ها مبارزه می کنند را فعال می کند. این نور مکانیسم های محافظتی را در سلول ها فعال می کند.
به گفته ریمون لام محقق دپارتمان روانشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا، اگر نور به چشم ها برخورد کند در آن صورت اعصاب را تحریک کرده و از شبکیه وارد مغز می گردد. در نهایت نیز بر تولید انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و دوپامین تاثیر می گذارد که بر خلق افراد موثر است. نور آبی با طول موج کوتاه تر وقتی وارد چشم ها می شود در توید ملاتونین تاثیر می گذارد که می تواند به چرخه خواب و بیداری کمک کند.
نوردرمانی برای بیماری های پوستی
پذیرفته ترین اندیکاسیون نور درمانی در درماتولوژی است. نور آبی در مطب پزشکان عموما برای درمان آکنه به کار می رود و نور قرمز نیز در درمان چروک های پوستی موثر است.
مگان فیلی متخصص درماتولوژیست از نیویورک آمریکا عنوان داشت زمانی که میتوکندری شما تحریک می شود سلول های مسن تر نیز می توانند همانند سلول های جوان عمل کنند.
پزشکان عنوان کرده اند دستگاه نور درمانی خانگی نیز عموما بی خطر هستند البته اگر بیمار در حین استفاده از آن ها از عینک های مناسب استفاده کند و بعد از درمان در صورت لزوم از آفتاب دور بماند. اما دستگاه نور درمانی خانگی در درمان های حرفه ای چندان موثر نیستند. به گفته فیلی دستگاه نور درمانی خانگی نمی تواند در درمان کیست های شدید و جوش های سر سیاه پوست موثر باشند.

 

آدرس

تهران، موحد دانش (اقدسیه)، بعد از سفارت چین، جنب بانک صادرات، ساختمان نیما، طبقه سوم، واحد 12

021-26450199

info@drdorita.com

021-26450199

شنبه - پنج شنبه: 18:00 - 9:00

آمار دُریتا

ما 6 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شبکه های اجتماعی