درمان ترک های پوستی

ترک های پوستی چیست؟
استریا یا ترک های پوستی ضایعات پوستی هستند که به دلیل نازک شدن لایه درم و اپیدرم پوست به شکل بریدگی اغلب در نواحی تحت فشار مثل ران، باسن، شکم و سینه ها ایجاد میشود. ترکهای پوستی هنگام بلوغ، اغلب روی ران ها ، باسن و سینه ها ایجاد می شوند ولی در دوران حاملگی این ترک ها بیشتر در نواحی شکم و سینه ها بروز می کنند.ترک های پوستی،استریا (striae) یا استرچ مارک (stretch mark) که بااسامی دیگری نظیر ترک های حاملگی،خطوط چاقی لاغری و…خوانده می شوند،درواقع اسکارهای خطی هستند که همراه با آتروفی(تحلیل) وفرورفتگی پوست (اپیدرم )بوده ومعمولا” به دوصورت دیده می شود:

۱-استریاروبرا(Striae Rubra):خط هایی به رنگ صورتى یا قرمز و کمى برجسته که به درمان پاسخ بسیاربهتری می دهند.
۲-استریا آلبا(Striae Alba): خط هایی به رنگ سفید و هم سطح پوست یافرورفته که نسبت به درمان مقاوم هستند.
استرچ مارک یا استریا؛ درهردوجنس دیده می شودولی در خانمهاشایعترست(دوونیم برابر)
ترکهای پوستی در آقایان نیز ایجاد میشوند ولی در خانمها بسیار شایعتر است.از نظر علت ایجاد استریا یا ترکهای پوستی عوامل مختلفی مطرح شده است.مهمترین عامل کشیدگی پوست به طور ناگهانی است که مثلاً در بارداری و بلوغ شاهد آن هستیم ولی کشیدگی پوست تنها یکی از عوامل ایجاد ترکهای پوستی است و عوامل درونی نیز در بروز آن ها مؤثر می باشند.از جمله این عوامل تغییرات هورمونی است که سبب عدم تعادل در فیبروبلاست ها ( سلول های تولید کننده الاستین و کلاژن ) می شود که این امر منجر به کاهش تعداد و کیفیت فیبرهای کلاژن و الاستین می گردد. در نتیجه پوست فیبرهای کلاژن دچار پارگی شده و پوست حالت ترک خوردگی پیدا میکند.بیماریهای زمینهای و مصرف داروهای مختلف مخصوصاً داروهای کورتونی نیز میتواند در پیدایش این ضایعات موثر باشد.
دلایل ایجاد ترک های پوستی:
استفاده طولانی از کورتونهای موضعی قوی نیز میتواند باعث ایجاد استریا یا ترک های پوستی شود. به همین دلیل توصیه میشود که کورتونهای موضعی فقط زیر نظر پزشک مصرف شود تا عوارض آن در بیمار ظاهر نشود.
وراثت نیز در پیدایش استریا نقش دارد.استریا در نژاد قفقازی بیش از سایر نژادها دیده میشود.از نظر ظاهری این ترک ها در ابتدا قرمز تا بنفش رنگ هستند ولی با گذشت زمان به تدریج سفید رنگ می شوند.ترکهای پوستی اغلب در هنگام بلوغ، بارداری و تغییرات وزنی شدید ایجاد میشوند.حدود 30% افراد هنگام بلوغ و حدود 77% خانمها هنگام بارداری مبتلا به استریا یا ترکهای پوستی میشوند.در مورد بارداری، سن اولین بارداری در بروز ترک های بسیار مهم است.
به طوریکه اغلب بانوانی که در سنین بین ۱۶ تا ۲۰ سالگی باردار شده اند دچار ترکهای پوستی می شوند، در حالی که احتمال بروز این ترک ها در بانوانی که اولین بارداری آنها پس از ۳۵ سالگی است بسیار کمتراست .این ترک ها، معمولاً بعد از ماه چهارم بارداری ایجاد می شوند. ترک ها حتی ممکن است پس از زایمان نیز ایجاد شوند.در بعضی از افراد اولین بارداری بدون ایجاد ترک های پوستی طی میشود ولی در بارداری های بعدی بیمار دچار است.

درمان
در صورتی که ترکهای پوستی درمان نشوند، رنگ آنها به رنگ سفید تغییر میکند.امکان بهبود خود به خود ترکهای بدون درمان بسیار کم است.نکته مهمی که در درمان استریا وجود دارد این است که در مراحل اولیه كه تركها رنگ قرمزمایل به بنفش دارند نتایج درمانی بسیار موثرتر است .نکته دیگر اینکه هدف از درمان استریا بهبود قابل توجه آن است زیرا درمان کامل ترکهای به ندرت اتفاق میافتد.برای درمان دارویی استریا از ترهتینویین، ویتامین سی موضعی و اسید گلیکولیک با غلظت های مختلف استفاده شده که نتایج نسبتاً خوبی به دنبال داشته است.از لیزر های مختلفی مثل IPL و PDL و فرکشنال ( فراکسل ) نیز در درمان استریا استفاده شده است. پاسخ به لیزرهای IPL و PDL نتایج متفاوتی به دنبال داشته است ولی لیزر فراکسل اثر بسیار خوبی بر استریا دارد.لیزر فراکسل بین 6-3 جلسه برای بیمار انجام میشود و همزمان از دارو برای درمان بیمار استفاده می شودوهمچنین میکرونیدلینگ، کربوکسی تراپی،مزورول همراه با مزوتراپی جواب های خوبی خواهند داشت و دربعضی از موارد از درمان های ترکیبی استفاده می شود.
مزایا:
افزایش اعتمادبه نفس
بازگرداندن زیبایی اولیه به پوست
معایب:
این روش هیچ گونه معایبی ندارد وتنها اگر فردبعدازتغییر رنگ استرچ مارک ها از صورتی به رنگ روشن مثل سفید اقدام به درمان کند دیرتر و بسیارسخت تر نتیجه لازم را خواهد گرفت.

بهترین روش درمانی استرچ مارک ها
درمان ترکیبى است،درحال حاضرمؤثرترین روشهای درمان استریاعبارتنداز:
۱- میکرونیدلینگ
۲-لیزر درمانى
۳- درمان با امواج صوتى (Acoustic wave therapy)
درمواردخاص وبویژه برای خطوط قرمزیا استریا روبرا درمانهای اختصاصی مثل لیزر PDL هم می تواند،کمک کند،ولی بطورکلی بهترین ومؤثرترین درمان ترک های پوستی میکرونیدلینگ وپس ازآن لیزرco2فرکشنال ویا RFفرکشنال است .محصولاتی که به عنوان کرم های ضدترک پوست درحاملگی وچاقی لاغری و… عرضه می شوند،بیشترجنبه پیشگیری داشته ومؤثربودن آن دردرمان ترک های پوستی به اثبات نرسیده است.
نتایج:
اولین پاسخ درمانی حدود 4 هفته پس از درمان ظاهر می شود ولی ظاهر شدن نتایج کامل به ادامه جلسات درمانی بستگی دارد.از میکرودرم ابریژن نیز در درمان استریا استفاده شده است ولی این کار به جلسات متعدد درمانی نیاز دارد و اثر آن از لیزر فرکشنال بسیارکمتر است.درمان جدیدی که اثرزیادی در درمان ترک پوستی دارد آر اف فرکشنال میباشد. این روش باعث محوتر شدن ترک پوستی در زمینه پوست میشود و برروی ترکهای سفید هم موثر است. نکته جالب در مورد آر اف فرکشنال این است که هنگامی که این کار برای هر جای بدن استفاده شود ضمن از بین رفتن ترک ها پوست منطقه نیز سفت تر و جوان ترمی شود که این اثر به طور خاص در شکم و ران و بازو بسیار جلب توجه میکند.این روش در ترکیب با لیزر فرکشنال موثرتر از هر کدام به تنهایی است.روش درمانی جدیدی که اخیرا به کار گرفته شده است و نتایج فوق العاده داشته است درماپن میباشد. درماپن یا مزورول حتما باید با مواد درمانی استفاده شود تا در درمان ترک پوستی موثر باشد.

 

 

 

آدرس

تهران، موحد دانش (اقدسیه)، بعد از سفارت چین، جنب بانک صادرات، ساختمان نیما، طبقه سوم، واحد 12

021-26450199

info@drdorita.com

021-26450199

شنبه - پنج شنبه: 18:00 - 9:00

آمار دُریتا

ما یک مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شبکه های اجتماعی