لیزر ND. YAG

لیزر ان . دی.یگ در دسته لیزرهای حالت جامد قرار می گیرد. لیزر Nd: YAG دارای طول موج 1064 نانومتر بوده که توانایی نفوذ به لایه های عمیق تر بافت پوست را نسبت به دیگر انواع لیزرها ارائه می دهدو برای اصلاح ضایعات پوستی مفید است.

لیزر ND. YAGچگونه کار می کند؟
لیزر ND. YAGبا انتشار یک موج طولانی نوری با انرژی بالا کار می کند؛ که در هنگام تمرکز روی یک وضعیت خاص از پوست، حرارت ایجاد کرده و سلول های هدف بیمار را در آن ناحیه از بین می برد.
لیزر ND. YAGبرای درمان چه مواردی موثر است؟
اختلالات پوستی گوناگونی می تواند با پرتوهای لیزر ND. YAG درمان شود. تشخیص شرایط استفاده از این نوع لیزر با توجه به وضعیت بیمار و با تشخیص پزشک متخصص پوست و موانجام می شود. اما به طور کلی موارد زیر از ناهنجاری هایی است که توسط لیزر ان دیاگ قابل درمان است.
درمان برخی از نشانه های عروقی (ناهنجاری های قلب و عروق)
لیزر درمانی درون عروقی روشی نسبتا غیر تهاجمی است که می تواند رگ‌های واریسی را درمان کند. در روش لیزر درون عروقی از انرژی لیزر که پرتو متمرکزشده نوری است استفاده می‌شود. لیزر پزشکی با رهاسازی انرژی نور به سمت بافت هدف که به دقت مشخص شده است کار می‌کند؛ بنابراین بافت‌های مجاور تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت. لیزر درون عروقی یک روش سریع، بی‌خطر و مؤثر است که مزایای زیبایی زیادی داشته و می‌تواند کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشد.

تقریبا همه بیماران مبتلا به واریس می‌توانند از مزایای لیزر درون عروقی بهره‌مند شوند. تعداد کمی از افراد (معمولاً آنهایی که پس از عمل جراحی دوباره بیماری واریس آنها عود کرده است) گزینه‌های مناسبی برای قرار گرفتن تحت این عمل نیستند که تشخیص این امر برعهده ی پزشک متخصص می باشد.

لیزر درون عروقی یک روش بدون عارضه جانبی است. این عمل در کمتر از یک ساعت و به صورت سرپایی انجام می‌شود. علائم آن به سرعت برطرف شده و دوره نقاهت و بهبودی کوتاهی دارد. خوشبختانه برای انجام این لیزر نیازی به بیهوشی نیست. پس زا انجام جای زخم باقی نمی ماند و نرخ موفقیت آن بیش از 98 درصد است.
درمان ضایعات عروقی با لیزر یگ
لیزر یگ ND.YAG می تواند برای حذف رگ های عنکبوتی روی صورت (تلانژکتازی) (گونه، پیشانی، بینی و…) و پاها استفاده شود.
زمان درمان این ضایعات بستگی به فرم، اندازه و محل ضایعات و همچنین نوع پوست دارد. ولی معمولا عروق قرمز کوچک طی 1 الی 3 جلسه حذف می شوند؛ و برای حذف رگ های بزرگتر و رگ های عنکبوتی، ممکن است جلسات متعدد بیشتری نیاز باشد.
حذف مو های زائد در پوست های تیره
لیزر ND.YAG هم چنین با منتشر کردن پرتوهایی ازنور که طول موج معینی دارند به ناحیه مورد نظر برای حذف مو های زائد، حرارت خاصی را بوجود آورده و موجب از بین رفتن آن ها خواهند شد. این لیزر که بیشترین کارایی را برای پوست های تیره دارا می باشد در سراسر نقاط جهان برای افراد با رنگ پوست سبزه و تیره در طیف گسترده تری مورد استفاده قرار گرفته و کارایی قابل توجهی دارد.

نکات مهم درباره استفاده از لیزر یگ ND.YAG
بیمار باید در طول جلسه درمان، از محافظ چشم (پوشش پرده یا عینک ایمنی) استفاده کند.
درمان با لیزر یگ برای بسیاری از بیماران حسی مانند تکان خوردن یک نوار لاستیکی در برابر پوست را با ارسال هر پالس از سوی دستگاه شبیه سازی می کند.
در مواردی ممکن است برای کاهش درد بی حسی موضعی به منطقه اعمال شود؛ هرچند به طور معمول این کار لازم نیست. ND.YAG
معمولا خنک کننده سطح پوست در طول انجام کار استفاده می شود. البته در برخی از دستگاه های لیزر، خنک کننده به صورت پیش فرض وجود دارد.
ممکن است بلافاصله پس از انجام لیزر ND.YAG و برای تسکین ناحیه تحت درمان، از کمپرس یخ استفاده شود.
تا چند روز اول پس از انجام لیزر مراقبت از منطقه لیزر شده ضروری است. جلوگیری از خراش یافتن منطقه و عدم استفاده از لایه بردارها مهمترین موارد این مراقبت هستند. در این زمینه بنا به تشخیص پزشک پانسمان منطقه ممکن است به جلوگیری از سایش ناحیه تحت درمان کمک کند.
در طول دوره درمان و بهبودی پس از انجام لیزر یگ فرد باید از قرار گرفتن در معرض نور مستفیم آفتاب خودداری کند.
عوارض جانبی لیزر Nd:YAG
عوارض جانبی در درمان با لیزر یگ Nd:YAG معمولا جزئی است و ممکن است شامل درد در طول درمان (راهکار: کاهش خفیف تماس و در صورت لزوم بی حسی موضعی)، قرمزی، تورم و خارش بلافاصله پس از درمان که ممکن است چند روز پس از درمان نیز ادامه یابد است. همچننی به ندرت ممکن است رنگدانه پوست انرژی بیش از حد نور را جذب کند و کمرنگ شود که این مشکل نیز خود به خود حل می شود.

همچنین کبودی محل لیزر در 10٪ بیماران رخ می دهد. و در موارد بسیار نادر ممکن است فرد دچار نوعی عفونت باکتریایی در محل درمان شود که این موضوع نیز با تجویز داروی آنتی بیوتیک مناسب به راحتی قابل درمان است.

آدرس

تهران، موحد دانش (اقدسیه)، بعد از سفارت چین، جنب بانک صادرات، ساختمان نیما، طبقه سوم، واحد 12

021-26450199

info@drdorita.com

021-26450199

شنبه - پنج شنبه: 18:00 - 9:00

آمار دُریتا

ما 5 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شبکه های اجتماعی