درمان ریزش مو

ریزش مو بین 100 تا 150 تار مو در طی روز یک امر طبیعی میباشد ، گاهی ریزش مو شدید می شود و موجب خالی شدن موها شده که این امر موجب نگرانی و اضطراب درشما می شود.دلیل اصلی این ریزش مو شدید اغلب ارثی بوده و همچنین به تغیرات و اختلالات ایجاد شده در موها و نواحی سر بستگی دارد.

انواع ریزش مو
به طور کلی ریزش مو را می توان به سه نوع تقسیم بندی کرد و هر کدام آن یک دلیل و علتی دارند که عبارتند از:
ریزش موی ارثی :ریزش موی ارثی نوع دیگر ریزش مو شدید می باشد که امروزه بسیار شایع شده است و به شکل عامیانهمی توان گفت که یک خصوصیت و یا صفتی است که از نسل قبل به نسل های آینده به ارث رسیده است، به طور کلی ریزش موی ارثی ممکن است برای 65% افراد جامعه به وجود آیند و درصد آن بین مردان و زنان 50 به 50 است
ریزش موی ناگهانی (آلوپسی آره آتا): نوع دیگر ریزش مو آلوپسی آره آتا می باشد که به اختصار به آن آلوپسی نیز گفته می شود، در آلوپسی سیستم ایمنی بدن اختلالی در آن به وجود می آید که طی آن گلبول های سفید مو اشتباها مو را یک عامل بیگانه دانسته و آن را از بین می برند که به شکل آلوپسی آره آتا پچی (ریزش موی سکه ای) – آلوپسی آره آتا توتال (ریزش موی منطقه ای) – آلوپسی آره آتا یونیورسال (ریزش موی کلی) می باشد
وسواس کندن مو (آلوپسی تریکوتیلومانیا): سومین نوع ریزش مو یک نوع وسواس است که طی آن فرد با کندن تار موهای خود به آرامش رسیده و تقریبا به شکل مداوم این عمل را انجام می دهد نام علمی این نوع وسواس آلوپسی تریکوتیلومانیا می باشد
عوامل ریزش مو:
1-بیماری ها
مشکلات روحی، استرس.
بیماریهای تیروئیدی پرکاری و یا کم کاری تیروئید .
کم کاری غدد تیروئید( آدرنال ).
الگوی ریزش مردانه.
کم خونی، کمبود آهن، کمبود مس.
کمبود ویتامین، پروتئین، رژیم های مضر و کاهش وزن ناگهانی.
2-عوامل محیطی و تغییرات فیزیکی
شانه کردن، بستن موها: درست نبستن یا محکم بستن موها، شانه کردن مداوم و خشن با برس های پیچی و یا گرد
استحمام نادرست: تکرر بیش از حد در شامپو کردن و رعایت نکردن اصول آن ،دمای نامناسب برای استحمام
استفاده از مواد شیمیایی یا رنگ کننده مانند: دکلره و اکسیدان وکراتینه
استفاده از انواع حالت دهنده ها و وسیله های برقی مو مانند: سشوار ،اتو مو و ...
درمان ریزش مو:
ریزش مو ممکن است در سنین مختلف و به علت های مختلف رخ دهد باید توجه داشته باشید که اکثرا ریزش موها دلیل آن ارثی بوده و قبل از هر اقدامی ابتدا باید به پزشک متخصص پوست ومو مراجعه کرد و با توجه به انجام آزمایشات و نحوه ریزش، تشخیص و تجویز پزشک متخصص پوست و مو برای جلوگیری از ریزش مو تقویت و یا درمان کرد .
توجه داشته باشید که بهترین را حل برای کسانی که دچار ریزش مو شدید شده انداحتمالا کاشت مو می باشد اما اگر ریزش مو به گونه ای باشد که لا به لای موها خالی شده و کم پشتی رویت شود بهترین راه حل استفاده از پکیج PRP، مزوتراپی، لیزرتراپی و ویتامین درمانی است و به تشخیص پزشک متخصص پوست ومو مرتبط است.
درمان ریزش مو بستگی به عوامل زمینه ساز و ایجاد كننده ریزش مو دارد كه در هر شخص می تواند متفاوت باشد یا حتی می تواند چند عامل در یك فرد باعث ایجاد ریزش مو شود. به عنوان مثال اختلال در تغذیه می تواند باعث كم خونی در شخص شده و همچنین كمبود ویتامین های مورد نیاز مو را باعث شود كه با از بین بردن عامل زمینه ای می توان ریزش مو را كنترل كرد.
درمان های مختلف طاسی و ریزش موی مردانه Androgenic Alopecia
• درمان دارویی
در این روش درمان شما می توانید موهای باقیمانده روی پوست سرتان را از حالت كركی خارج كرده و قوی تر كنید مدت زمان ماندگاری این موها را كه به طور ژنتیكی تمایل به ریزش دارند، طولانی كنید؛ بنابراین اگر داروها به طور صحیح توسط متخصص پوست وموتجویز شود و زمان شروع مصرف دارو به موقع و زود باشد تا حدود زیادی می تواند زمان ریزش موها را تعویق بیندازد ولی نمی تواند متوقف كند. به بیان دیگر ریزش موی ژنتیكی كه به Androgenic Alopecia معروف است روند خود را طی خواهد كرد فقط مصرف داروها به طور مداوم می تواند سرعت این روند را كندتر كند. داروها به دو دسته داروهای خوراكی و داروهای موضعی طبقه بندی می شوند.
• داروهای خوراكی
موثرترین داروهای خوراكی جهت پیشگیری از طاسی موی مردانه با نا علمی Finestride است كه با نام های تجاری Finpecia و Propecia عرضه می شود.
این دارو از تبدیل تستسترون كه هورمون مردانه است به Dihy drotestostrone كه به ریشه مو اتصال پیدا می كند و باعث ریزش مو می شود جلوگیری می كند. بنابراین هورمون مردانه را كاهش نمی دهد و تنها در 2 الی 5 درصد آقایان باعث كاهش میل و فعالیت جنسی می شود. اگر این دارو در مراحل اولیه ریزش مو استفاده شود، می تواند روند طاسی را تا حد زیادی به تعویق بیندازد. داروهای خوراكی دیگری هم كه شامل ویتامین های مخصوص مو است در سیستم دارویی كشور موجود است كه تا حدودی در رشد موها موثر است.توجه داشته باشید که تجویز دارو فقط و فقط باید توسط پزشک متخصص پوست انجام بگیرد.
• داروهای موضعی: ماینوكسیدیل
دیده شده ماینوكسیدیل كه برای بیماران صرعی به صورت خوراكی استفاده می شود، باعث ایجاد پرمویی روی بدن آنها می شود. بنابراین از محلول آن به صورت موضعی روی پوست استفاده شد و متوجه شدند كه ماینوكسیدیل می تواند باعث رشد و تقویت موهای موجود روی پوست سر شده و زمان ریزش این موها را به تعویق بیندازد.لذا با درصدهای 2 درصد، 5 درصد و 12 درصد برای این منظور استفاده شده است محلول 12 درصد به نام Xanrox زانروكس و 5 درصد آن برای آقایان مناسب تر است و محلول 2 درصد آن برای خانم ها مناسب تر بوده چرا كه محلول 5 درصد و 12 درصد باعث ایجاد موهای زائد روی صورت می شود. این دارو نیز باید به طور مداوم استفاده شود تا از ریزش موی مردانه پیشگیری كرده سرعت ریزش را كمتر كند وباید زیر نظر پزشک متخصص پوست ومو باشد.

 

آدرس

تهران، موحد دانش (اقدسیه)، بعد از سفارت چین، جنب بانک صادرات، ساختمان نیما، طبقه سوم، واحد 12

021-26450199

info@drdorita.com

021-26450199

شنبه - پنج شنبه: 18:00 - 9:00

آمار دُریتا

ما 5 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شبکه های اجتماعی