بوتاکس صورت

بوتاکس (سم بوتولینوم) پروتئینی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. این ماده با انسداد موقت تکانه‌های عصبی به ماهیچه‌های تزریق شده آن‌ها را بی‌حرکت می‌کند. به این ترتیب فعالیت ماهیچه ایجاد کننده خطوط و چین و چروک کاهش می‌یابد. اثر زیبایی بوتاکس نخستین بار در سال 1989 ثبت شد و به سال 2002 مورد تایید سازمان غذا و دارو FDA قرار گرفت. امروزه بوتاکس کاربردهای متعدد و طرفداران بی‌شمار در میان بانوان و آقایان دارد، چرا که تزریق بوتاکس در مقایسه با روش‌های درمانی قدیمی‌تر مانند جراحی پلاستیک عملی با تهاجم کمتر و نتیجه‌ای طبیعی‌تر است.

((در کشور ما بیشترین عوارض ناشی از تزریق این بیماری شامل استفاده از مواد ارزان و غیر مجاز و تزریق توسط افراد غیر مجاز و غیر متخصص و آموزش ندیده، از جمله در آرایشگاه ها و سالن های زیبایی و...، است.))
بوتاکس های استاندارد و دارای تاییدیه FDA:
دیسپورت
نورونوکس
زئومین
مسپورت
بوتاکس های غیراستاندارد:
کانادایی(چینی)
مضرات بوتاکس چینی:
ایجاد آلرژی
تورم محل تزریق
ایجادناهمواری درمحلی که تزریق صورت گرفته است
حساسیت هایی که گاها منحپجربه مرگ بیمار می شوند.
بوتاکس بد چگونه به نظر می رسد؟
_ صورت حرکت نمی‌کند، موقع خندیدن پوست اطراف چشم‌ها چین نمی‌خورد، و به سختی می‌توان از طریق صورت احساسات (مثل اخم کردن) را نمایش داد.
_ بوتاکس وسط ابرو به قدری زیاد است که به چهره‌تان حالتی عبوس می‌دهد.
_ یک سوم بالایی صورت، یک سوم وسطی و یک سوم آخری صورت با دیگر قسمت‌های صورت متفاوت است.
_ ابرو‌ها بیش از حد بالا می‌رود و به چهره‌تان حالت تعجب می‌دهد.
_ گوشه‌های لب به سمت بالا می‌رود و نامتقارن است.
بوتاکس خوب چگونه به نظر می رسد؟
_ حرکات صورت طبیعی و راحت صورت می‌گیرد.
_ قسمت‌های مختلف صورت با یکدیگر هم‌خوانی دارد.
_ ابروها در جای طبیعی خود هستند و به راحتی حرکت می‌کنند.
_ چهره‌تان حالتی آرام دارد، بدون خط و چین و چروکی.
_ شاید بعضی از چین و چروک‌ها باقی بمانند، ولی حداقل ۱۰ سال سن را کمتر نشان می دهد.
چروکهای صورت به چنددسته تقسیم می شوند؟
1-چروکهای فعال(Dynamic Wrinkles) که بدلیل وجود عضله در زیر آنها به وجود میآید و این خطوط نتیجه سالها خندیدن،اخم کردن و تغییر فرم عضلات صورت هستندو یا در معرض آفتاب زیادقرار گرفتن
2- چروکهای غیر فعال (Static Wrinkles) که بدلیل پروسه پیری و تغییرات محتویات درم پوست ایجاد میشود.
تزریق بوتاکس میتواند چروکهای فعال را به شدت کم کند و به فرد چهره ای آرام و جوانتر بدهد.حدود ۲۰سال قبل پزشکان از تزریق بوتاکس برای کنترل پلک زدن غیر ارادی و تیک های صورت استفاده کردند.حین استفاده از تزریق بوتاکس پزشکان متوجه شدند که بسته به محل تزریق بوتاکس چروکهای فعالی که در پیشانی و اطراف چشم وجود داشت برطرف میشد.
این به دلیل فلج شدن عضلات زیر این چینها بود.برای همین مقدار کمی از بوتاکس داخل عضلات زیر پوست تزریق شد و مشاهده کردند که طی ۷۲-۲۴ ساعت چروکهای پیشانی و دور چشم کاهش شدیدی پیدا کرد و حتی تعدادی از بیمارانی که سردرد داشتند بهبود پیدا کردند.
چگونه چروک ها توسط بوتاکس برطرف میشود؟
مقدار کمی از بوتاکس توسط سوزن ظریف به داخله عضلات زیر چروک تزریق میشود، این باعث غیر فعال شدن عضله تولید کنّنده چین میشود و نتیجتاً چروک فعال محو میشود.
برای همین بوتاکس برای برطرف کردن چین اخم (بین دو ابرو)،خطوط پیشانی و خطوط دور چشم بسیار عالی عمل میکند.
بوتاکس برای درمان چه مناطقی به کار میرود؟
کاربرد زیبایی بوتاکس در صورت اغلب برای برطرف کردن چین اخم (بین دو ابرو)،خطوط پیشانی و خطوط دور چشم است. تزریق در این مناطق بر لبخند بیمار هیچ اثری ندارد.احساس پوست در این مناطق کاملا طبیعی است و تزریق بر عضلات نواحی دیگر هیچ اثری ندارد.
نکته ای که باید توجه کرد اینکه بوتاکس حتما باید برای چینهای فعالی که عضله زیرشان دارند استفاده شود تا موثر واقع شود.
آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟
با استفاده از بیحسی موضعی یا کمپرس یخ به مدت چند دقیقه محل تزریق تقریبا بیحس میشود بنابراین بیمار موقع تزریق فقط سوزش مختصری احساس میکند.بعد از تزریق هم با گذشتن کمپرس یخ درد بیمار کاهش میابد.

عوارض جانبی
عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس جزئی و موقتی است و مواردی چون قرمزی، ورم و کبودی را شامل می‌شود. با خودداری از مالیدن یا ماساژ دادن ناحیه‌های درمان شده به مدت 4 ساعت می‌توان به راحتی از پخش شدن بوتاکس در ماهیچه‌های مجاور جلوگیری کرد. اگر تبخال (زخم سرد) زدن در اطراف دهان سابقه دارید حتما پزشک معالج را در جریان قرار دهید، ممکن است با تزریق بوتاکس تبخال ایجاد شودو دارو تجویزشود مانند قرص‌های والترکس، فمویر یا آسیکلوویر یا کرم‌های موضعی مانند پماد زوویراکس .
سردرد و علائم آب ریزش و کوفتگی، همگی موقتی و طبیعی است.
جلوگیری از کبودی پس از تزریق
با رعایت توصیه‌های زیر می‌توان از ورم و کبودی پس از تزریق جلوگیری کرد:
عدم مصرف ویتامین E ،اسپرین و ایبوبروفن به مدت 2 تا 3 روز قبل و بعد عمل، مصرف مولتی ویتامین دیگر ایرادی ندارد.
اجتناب از فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی تا 24 ساعت پس از تزریق
مصرف قرص آرنیکا از دو هفته قبل از درمان مزایای تزریق بوتاکس
مزایای تزریق بوتاکس:
تزریق بوتاکس روش سریع و موثر برای رفع چروک است.مدت تزریق بوتاکس بین ۲۰-۱۰ دقیقه است.
شروع اثر بوتاکس بین۷-۴ روز است.مزیت دیگر این روش برگشت سریع به سر کار است،حتی موقع خروج بیمار از مطب نیز اثری از کاری که بر روی بیمار انجام شده مشاهده نمیشود.
اثرات تزریق بوتاکس بسته به تعداد تزریق قبلی بین 5-۳ ماه طول میکشد.اگر هر سه ماه به مدت یک سال تزریق بوتاکس انجام شود،به تدریج فواصل تزریق های بعدی بیشتر میشود یعنی عملاً با تزریق بوتاکس کمتر اثرات طولانیتری حاصل میشود.به طور کلی تزریق بوتاکس روشی ایمن و غیر جراحی برای جوانسازی پوست است.
ماندگاری نتایج:
مانگاری نتایج بوتاکس معمولاً 3 تا 5 ماه است، حال آن که ماندگاری نتایج تزریق ژل 6 تا 12 ماه است. مدت اثر این فراورده‌ها متغیر و برای هر بیمار متفاوت است. در صورت تمایل می‌توان تزریق را برای حفظ نتایج به دست آمده تکرار کرد. تزریق بوتاکس درمانی با اثر درازمدت، البته غیردائمی، است که با از بین بردن چین و چروک‌ها جوانی را به صورت بازمی‌گرداند.
کاندید مناسب برای تزریق بوتاکس
هر کسی که خواهان این است که چهره جوان تر و کم چروک تری داشته باشد کاندید مناسبی برای تزریق است.مزیت تزریق بوتاکس این است که موقع خنده،اخم و تغییر فرم صورت چروک بیشتری در صورت ظاهر نمیشود.برای مادران باردار و شیرده و همچنین بیماران عصبی تزریق بوتاکس ممنوع است.بهتراست سن فرد کمتر از18 سال نباشد.

 

 

آدرس

تهران، موحد دانش (اقدسیه)، بعد از سفارت چین، جنب بانک صادرات، ساختمان نیما، طبقه سوم، واحد 12

021-26450199

info@drdorita.com

021-26450199

شنبه - پنج شنبه: 18:00 - 9:00

آمار دُریتا

ما 8 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شبکه های اجتماعی