بوتاکس( کف دست)

بيشتر مردم، تعريق زياد را، نشانه ضعف بهداشت فردى تلقى مى كنند، بنابراين فرد مبتلا به تعريق بيش ازحد، بتدريج از اجتماع فاصله مى‌گيرد، اعتماد‌به‌نفسش را ازدست مى‌دهد، و حتى در مواردى باعث اضطراب، افسردگى، وسواس و نهايتاً اختلال در عملكرد وى مى‌شود. عرق کردن، يك فرآيند طبيعى است و نقش مهمى درتنظيم دماى بدن، تنظيم آب و الكتروليت ، دفع بعضى از مواد زائد و سموم و نرم و مرطوب نگه داشتن سطح پوست دارد. اما تعريق بيش ازحد، دردسرساز است و هميشه باعث خجالت فرد ویا ایجاد مشکلات محیطی مى‌شود.

درمان
تعریق زیاد کف دست یا پا ویا ناحیه زیر بغل که در اصطلاح علمی‌به آن هیپرهیدروزیس می‌گویند یک بیماری موضعی است که برخی آن را با بیماری تیروئید اشتباه می‌گیرند در صورتی که در این بیماری، تنها یک ناحیه خاص از بدن دچار تعریق زیاد می‌شود ولی در بیماری تیروئید بدن دچار تعریق عمومی‌می‌شود.‌این بیماری زمینه‌های ارثی دارد، در کودکان بیشتر است و با افزایش سن بهبود پیدا می‌کند، اما در برخی این بیماری ماندگار است.همچنین در زمان استرس این بیماری شدت بیشتری پیدا می‌کند. ‌برای درمان این بیماری معمولا داروهای خوراکی به دلیل عوارضی که بر دیگر اعضای بدن دارد تجویز نمی‌شوند مثل کاهش ترشح بزاق که سبب خشکی دهان فرد می‌شود و نیز کاهش تحرکات روده‌ای که منجر به یبوست می‌شود و یا فشار به داخل چشم که منجر به آب سیاه گلوکوم می‌شود.بنابراین برای درمان تعریق زیاد کف دست و پا یا ناحیه زیر بغل داروهای موضعی که حاوی آلومینیوم کلراید است با غلظت ۲۰ تا حداکثر ۵۰ درصد تجویز می‌گردد که فرد بایستی این داروها را شبانه به کف دست‌ های خود بمالد و در درمان اولیه از غلظت پایین شروع به درمان می‌کنیم و در صورت جواب ندادن غلظت داروهای با غلظت بالاتر تجویز می‌شود. در صورت عدم بهبود بیمار پله دوم درمان، روش Iontophoresis است که شامل عبور جریان الکتریسیته از پوست است و آن را به غدد عرق کف دست و یا پا انتقال می‌دهیم و بیمار در ابتدا باید جلسات بیشتری برای درمان مراجعه کند و با بهبود وی تعداد جلسات درمان هم کاهش پیدا می‌کند.دیگر روش‌های درمان تعریق زیاد کف دست در صورتی که بیمار با روش‌های قبل بهبود نیابد پله سوم برای درمان وی، تزریق آمپول بوتاکس به کف دست وی است که به مدت ۶ ماه تعریق کف دست بیمار کاهش پیدا می‌کند.
نکته:تمام روش های ذکرشده قبل از انجام حتماباید توسط پزشک متخصص پوست تشخیص و تاییدشده باشد.
مزایای بوتاکس کف دست:
جلوگیری ازتعریق کف دستها
بالابردن اعتمادبه نفس شخص
معایب بوتاکس
ازمعایب این روش این است که هم پرهزینه است. پله چهارم برای درمان این بیماری را جراحی سمپاتکتومی ‌و برداشت غدد عرق درناحیه زیر بغل است اما معمولا این روش را برای درمان بیمار نمی‌پسندیم و از این روش برای درمان اولیه فرد استفاده نمی‌کنیم و تنها در افراد خاص باتعریق بیش از حد و با صلاح دید پزشک معالج این روش کاربرد دارد.
عوارض
بیشتر افراد، پس از درمان به وسیله ی بوتاکس تجربه ی عوارض نا خواسته ی شدید را نخواهند داشت. با این حال، در برخی افراد درد موضعی و کبودی های خفیف در محل تزریق ممکن است به وجود آید. با وجود نادر بودن، احتمال این که تزریق بوتاکس کف دست باعث افزایش تعریق در دیگر نقاط بدن شود نیز وجود دارد. واکنش های آلرژیک به بوتاکس گزارش شده که بسیار نادر است. در کشور ما بیشترین عوارض ناشی از تزریق این بیماری شامل استفاده از مواد ارزان و غیر مجاز و تزریق توسط افراد غیر مجاز و غیر متخصص و آموزش ندیده، از جمله در آرایشگاه ها و سالن های زیبایی و...، است.
مراقبت های قبل و بعد از عمل
می توان تزریق را در مطب پزشک انجام داد و زمان نسبتا کمی برای تزریق مورد نیاز خواهد بود پس از انجام این روش، محدودیتی در کار کردن و فعالیت های تفریحی وجود نخواهد داشت جز این که در روز تزریق، باید از انجام ورزش های شدید و استفاده از سونا خودداری کرد. طی انجام این روش، از یک سوزن بسیار باریک استفاده می شود تا میزان بسیار کمی بوتاکس درست زیر سطح پوست و به طور مقطع به تمام ناحیه ی تعریق تزریق شود. تعداد تزریق ها، به ارزیابی پزشک از ناحیه ی تحت درمان بستگی دارد. به منظور کاهش هر ناراحتی احتمالی حین تزریق، ممکن است پزشک از تکنیک های مختلف بی حسی استفاده کند. از خوردن غذاهای چرب خودداری کنید. از خوردن بروکلی، مارچوبه، پیاز سفید، سیر، کاری و قهوه خودداری کنید. از سبزیجات برگ دار استفاده کنید. از الکل دوری کنید.با ورزش، میزان اضطراب خود را کاهش دهید. این راه بسیار مناسبی برای کاهش تشویش است.
موارد منع مصرف
تزریق بوتاکس برای عرق کف دست بیش از حد در زنان باردار یا مادران شیر ده تجویز نمی‌شود. این روش همچنین برای کسانی که دارای مشکلات عضلانی یا عصبی هستند یا به خاطر این مشکلات تحت درمان می‌باشند ونیز افراد زیر18 سال، توصیه نمی‌شود.
((در کشور ما بیشترین عوارض ناشی از تزریق این بیماری شامل استفاده از مواد ارزان و غیر مجاز و تزریق توسط افراد غیر مجاز و غیر متخصص و آموزش ندیده، از جمله در آرایشگاه ها و سالن های زیبایی و...، است.))
بوتاکس های استاندارد و دارای تاییدیه FDA:
دیسپورت
نورونوکس
زئومین
مسپورت
بوتاکس های غیراستاندارد:
کانادایی(چینی)
مضرات بوتاکس چینی:
ایجاد آلرژی
تورم محل تزریق
ایجادناهمواری درمحلی که تزریق صورت گرفته است
حساسیت هایی که گاها منحپجربه مرگ بیمار می شوند.
بوتاکس بد چگونه به نظر می رسد؟
_ صورت حرکت نمی‌کند، موقع خندیدن پوست اطراف چشم‌ها چین نمی‌خورد، و به سختی می‌توان از طریق صورت احساسات (مثل اخم کردن) را نمایش داد.
_ بوتاکس وسط ابرو به قدری زیاد است که به چهره‌تان حالتی عبوس می‌دهد.
_ یک سوم بالایی صورت، یک سوم وسطی و یک سوم آخری صورت با دیگر قسمت‌های صورت متفاوت است.
_ ابرو‌ها بیش از حد بالا می‌رود و به چهره‌تان حالت تعجب می‌دهد.
_ گوشه‌های لب به سمت بالا می‌رود و نامتقارن است.
بوتاکس خوب چگونه به نظر می رسد؟
_ حرکات صورت طبیعی و راحت صورت می‌گیرد.
_ قسمت‌های مختلف صورت با یکدیگر هم‌خوانی دارد.
_ ابروها در جای طبیعی خود هستند و به راحتی حرکت می‌کنند.
_ چهره‌تان حالتی آرام دارد، بدون خط و چین و چروکی.
_ شاید بعضی از چین و چروک‌ها باقی بمانند، ولی حداقل ۱۰ سال سن را کمتر نشان می دهد.

 

آدرس

تهران، موحد دانش (اقدسیه)، بعد از سفارت چین، جنب بانک صادرات، ساختمان نیما، طبقه سوم، واحد 12

021-26450199

info@drdorita.com

021-26450199

شنبه - پنج شنبه: 18:00 - 9:00

آمار دُریتا

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شبکه های اجتماعی