مرکز متخصصین دریتا

header

علت جوش های سر سفید و سیاه

جوش یا کمدون های سر سفید، کیست هایی هستند که به سطح پوست راه پیدا نکرده اند اما کمدون های سرسیاه منفذی برای باز شدن بر سطح پوست دارند.جوش غرور جوانی این اصطلاحی عامیانه است که بیشتر ما برای اشاره به کمدون ها یا همان جوش های صورت به کار می بریم. این جوش ها که همگی با همین اصطلاح نامیده می شوند انواع گوناگونی دارند.

به عنوان نمونه می توان به جوش های سرسیاه و سر سفید که انواع خاصی از آکنه هستند اشاره کرد. پزشکان، برآمدگی های گنبدی شکلی که بر پوست بیماران مبتلا به آکنه دیده می شود را اصطلاحا کمدون می نامند اما تعداد و اندازه این برآمدگی ها ارتباط مستقیمی با شدت بیماری آکنه دارد و هرقدر تعداد و اندازه آن ها بیشتر باشد، شدت آکنه بیشتر و درمان آن نیز پیچیده تر و دشوارتر خواهد شد. در این مجال، دو نوع کمدون یا جوش سرسیاه و سرسفید را مورد بررسی قرار می دهیم.

کیست های سفید و سیاه

کمدونهای سر سفید در واقع کیست هایی سربسته هستند که راهی به سطح پوست پیدا نکرده اند اما کمدون های سرسیاه کیست هایی هستند که منفذی برای باز شدن بر سطح پوست دارند. قبلاً تصور می شد علت رنگ سیاه این جوش ها تماس چربی موجود در آن ها با هوا و اکسیده شدن چربی است اما تحقیقات جدید نشان داده اند که وجود رنگ دانه ملانین در محتویات این جوش ها باعث سیاه شدن سر این جوش ها می شود. با وجود برخی تصورات عامیانه که علت ایجاد این جوش ها را عدم نظافت یا خوردن خوراکی هایی از قبیل شیرینی یا آجیل یا ادویه می دانند، ارتباطی بین بروز جوش های سرسیاه با این موارد یافته نشده است. البته بسیاری از متخصصان به بیمارانی که به وجود ارتباط بین ایجاد جوش ها و غذاهای خاص اشاره می کنند، توصیه می کنند که این خوراکی ها را مصرف نکنند، با وجود این همان طور که گفته شد، تا به حال رابطه علت و معلولی بین جوش و غذاها پیدا نشده است.

چرب یا خشک؟

چربی زیاد سطح پوست جزو عوامل ایجاد کننده جوش محسوب می شود. به همین دلیل شست وشوی منظم و مکرر صورت با صابون متناسب با پوست چرب و جوش دار کاری مفید و مؤثر برای التیام این عارضه خواهد بود اما باید دقت کرد که پوست بیش از حد خشک نشود. در صورتی که به دلیل استفاده زیاد از مواد شوینده یا داروهای لایه بردار پوست صورت دچار خشکی شد، استفاده از محصولات مرطوب کننده مخصوص پوست چرب ضروری می شود.

بهتر است این افراد از آرایش های سنگین و غلیظ و به خصوص به کارگیری کرم پودرها پرهیز کنند و پس از اتمام فعالیت روزانه نیز از پاک کننده های آرایش متناسب با پوست آکنه ای برای پاک کردن آرایش خود سود ببرند. اپیلاسیون صورت یا بدن با استفاده از بند یا دستگاه های اصلاح استفاده از موم از عوامل تشدید جوش های سر سیاه و سرسفید است. به همین دلیل باید فواصل بین جلسات اصلاح صورت و بدن را تا حد ممکن زیاد کرد و تا زمان بهبود جوش ها از روش قیچی کردن موها یا استفاده از کرم های موبر کمک گرفت.

طبیعت کمک می کند

بخور دادن صورت با آب در حال تبخیر یا استفاده از مقدار اندکی برگ یا عصاره اکالیپتوس در صورتی که هر دوتا سه روز یک بار انجام شود، می تواند به باز شدن روزنه های این جوش ها و بهبود آن ها کمک کند. بیشتر ترکیباتی که به شکل ماسک یا داروهای موضعی محلی یا خانگی به منظور بهبود جوش ها به کار می روند، ممکن است باعث تشدید ضایعات شوند و بهترین کار برای مقابله با جوش ها، مراجعه به پزشک متخصص و سپردن کار به دست کاردان است. برخی از این جوش های سرسیاه نسبت به داروهای ضد آکنه موضعی مقاوم هستند اما به طور کلی درمان این موارد در مراحل اولیه البته با نظر پزشک متخصص با استفاده از داروهای موضعی از قبیل مشتقات رتینول یا همان ویتامین A مانند ترتینوئین یا داروی بنزوئیل پراکساید یا کرم های حاوی اسید میوه امکان پذیر است. سایر روش های لایه برداری مانند میکرودرم ابریژن، پیلینگ شیمیایی و گاهی نیز لیزر درمانی برای درمان این حالت کاربرد دارند.

نکته مهم

 افراد مبتلا به این جوش ها، به هیچ وجه نباید در منزل به خوددرمانی بپردازند و استفاده از سوزن ها یا میله هایی با نوک تیز برای سوراخ کردن جوش های سرسیاه و تخلیه آن ها کاری اشتباه بوده و گاهی با عوارض و عواقبی جبران نشدنی مانند به وجود آمدن اسکار یا همان گوشت اضافه در محل دست کاری شده همراه است.

لیست خدمات

تماس با ما

 تهران، موحد دانش ( اقدسیه )، بعد از سفارت چین، جنب بانک صادرات، ساختمان نیما، طبقه سوم، واحد 12 

تلفن: 26450199(021)