مرکز متخصصین دریتا

header

علت زمینه ای ایجاد ترک پاشنه پا چیست؟

یکی از مشکلاتی که در ناحیه پا رخ می دهد و بر زیبایی آن تاثیر می گذارد، ترک پا و به خصوص ترک پاشنه پا است. این مساله در خانم ها نسبت به آقایان شیوع بیشتری دارد. کف پا به دلایل متعددی ترک می خورد.یکی از علت های شایع آن، راه رفتن مداوم روی فرش، موکت و سطح های زبر است.افرادی که پا برهنه راه می روند بر اثر سایش کف پا دچار این مشکل می شوند.

قطعا شنیده اید که قلب دوم انسان در پاهای او است. ترک پاشنه پا، نشانه این است که توجه لازم و کافی نسبت به سلامت پاهایتان ندارید. ترک هایی که کف پا ایجاد می شود، پوست شکاف خورده ای است که سطح خارجی پوست (اپیدرمیس) را تحت تاثیر قرار می دهد.

برخی اوقات این ترک خوردگی به عمق پوست و بخش درمیس نیز نفوذ می کند و در این حالت پاشنه پا دردناک می شود. از آن جایی که پوست ناحیه پاشنه پا حساس و خشک است، در بسیاری از مواقع این ترک ها عمقی می شوند. هم چنین وجود پاشنه های ترک خورده نشان دهنده کمبود آهن و اسیدهای چرب امگا3 است.

ترک خوردن پوست در بسیاری از نقاط بدن دیده می شود، اما معمولا پاشنه و کنار کف پا نقاطی هستند که بیشتر مستعد ترک خوردگی اند.
شایع ترین علت ترک پاشنه پا، خشکی پوست است. کسانی که به طور عمومی خشکی پوست دارند، مستعد این هستند که دچار ترک کف پا، به خصوص ترک پاشنه پا هم شوند، اما در بعضی افراد شانس بروز این مشکل نسبت به بقیه بیشتر است.
 به گفته متخصصان ترک پاشنه پا در خانم ها بیشتر از آقایان دیده می شود که یکی از دلایل اصلی آن تفاوت های هورمونی بین زن ها و مردهاست. اگر شما هم جزو کسانی هستید که از ترک پا رنج می برید و تا حالا هرچه کرده اید، نتوانسته اید از شرش خلاص شوید حتما این مطلب را بخوانید.

چرا کف پا خشک می شود و ترک پاشنه پا ایجاد میشود ؟

عواملی مانند اضافه وزن، شرایط شغلی و... باعث به وجود آمدن ترک های کف پا می شوند. افرادی که مشکل اضافه وزن دارند و در دسته افراد چاق قرار می گیرند به دلیل فشاری که روی پوست کف پا تحمیل می شود پاشنه پای شان مستعد به وجود آمدن ترک های عمیق می شود. به علاوه شغل هایی وجود دارند که به طریقی پوست کف پا در معرض خیسی و رطوبت (پا به طور مکرر در معرض خیس شدن و خشک شدن قرار می گیرد) یا مواد شوینده قرار می گیرد مانند مربیان شنا یا افرادی که در کارخانه های قالیشویی کار می کنند بیشتر مستعد خشکی پاشنه یا کف پا هستند.
بیماری هایی که با خشکی پا که عامل ترک پاشنه پا است ، اشتباه گرفته می شوند

همان طور که گفته شد یکی از علت های شایع ترک های کف پا، خشکی پوست است. اما برخی بیماری ها وجود دارد که علائم شان خشکی و ترک پاشنه و کف پاست، به همین دلیل در ذیل به چند مورد از این بیماری ها اشاره می کنیم:

بیماری صدف یا پسوریازیس

یکی از مشهورترین بیماری هایی که با ترک های عمیق و دردناک کف پا همراه است، بیماری صدف یا پسوریازیس است. البته این بیماری به طور نادر در کف دست یا کف پا مشاهده می شود اما چطور ترک های کف پای ساده را که ناشی از خشکی پوست است را از بیماری پسوریازیس تمایز دهیم، باید گفت اگر ترک های پا همراه با پوست قرمز و ملتهب باشد، این ترک ها ناشی از بیماری پسوریازیس است. پوست حالت چرمی شکل دارد و چون قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، پوست کف پا دچار ترک می شود که همراه با درد است. این دسته از ترک های پا درمان متفاوتی نسبت به ترک های معمولی کف پا دارند. یعنی علاوه بر نرم کننده ها باید از کرم های مخصوص برای درمان ضایعات پسوریازیست استفاده شود.

بیماری قارچی

ضایعات قارچی یکی دیگر از بیماری هایی است که ممکن است با مشکل ترک و پاشنه پا اشتباه گرفته شود. این بیماری بیشتر در سنین بالا و افراد مسن دیده می شود. در نگاه اول ممکن است فرد فکر کند به مشکل خشکی پوست ساده دچار شده است، اما اگر ترک ها با پوسته ریزی های چشمگیر همراه باشد و علاوه بر کف پا ناخن و اطراف ناخن را هم درگیر کند، آن زمان است که باید به بیماری قارچ پایی مشکوک شد. در این مواقع یک بررسی آزمایشگاهی برای کشف علت انجام می شود و اگر بیماری قارچی تایید شود، آن وقت داروهای مناسب تجویز می شود و بعد از مصرف طی مدت کوتاهی فرد بهبود پیدا می کند.

اگزمای پوستی

اگزمای پوستی در بعضی مواقع ممکن است باعث به وجود آمدن ترک در کف پا شوند. اما در صورت وجود اگزما ابتدا باید علت اصلی ریشه یابی شود و بعد از به دست آوردن نتیجه درمان درست را به کار برد. البته یکی از علت های ایجاد اگزما می تواند ناشی از شغل فرد باشد. مثلا افرادی که پاهای شان دائما داخل مواد شیمیایی قرار دارد، در این مواقع باید پاها از این مواد دور نگه داشته شوند.

بیماری کراتودرمی

بیماری مادرزادی به نام کراتودرمی های کف پا وجود دارد که همان طور که اشاره شد علت اصلی به وجود آمدن این بیماری ها ژنتیک است. راه رفتن این افراد را می توان به کسانی که روی شیشه یا سنگلاخ راه می روند تشبیه کرد. برای همین پیاده روی و راه رفتن طولانی مدت برای این افراد مناسب نیست، چراکه با درد زیاد همراه است. این بیماری هم جزو بیماری هایی است که نباید با ترک های پاشنه پا عادی اشتباه گرفته شود. با این حال چون این یک بیماری ارثی است، نمی توان انتظار بهبودی کامل را داشت، اما با کمک داروهای تجویزی می توان این بیماری را تحت کنترل گرفت.

دردهای کف پا و ترک پاشنه پا ناشی از چیست؟

ترک پاشنه پا در فصل پاییز و زمستان بیشتر بروز می کند و تنها دلیلش هم خشکی هواست، اما نکته حائزاهمیت این است افرادی که دچار مشکل خشکی و ترک کف پا هستند ممکن است در بعضی مواقع در عمق این ترک ها عفونت های میکروبی هم مشاهده کنند. در چنین وضعیتی شخص ممکن است از درد پا به دلیل وجود عفونت های میکروبی شکایت داشته باشد.

ترک پاشنه پا در فصل پاییز و زمستان بیشتر بروز می کند

ترک پاشنه پا چطور درمان می شود؟

افرادی که با مشکل ترک پاشنه پا مواجه هستند، برای درمان این مشکل باید از چرب کننده ها و کرم ها استفاده کنند، اما بهترین کرم ها برای درمان این دسته از مشکلات، کرم هایی هستند که خاصیت نرم کنندگی بالایی دارند. انواع و اقسام این کرم ها با برندهای معتبر در بازار موجود است؛ اما در بعضی مواقع ممکن است متخصص پوست تجویز کرم دست ساز را بدهد. در نهایت متخصص پوست تعیین می کند که برای درمان، از چه کرم هایی استفاده شود، بهتر است. معمولا کرم های مخصوص ترک پاشنه پا حاوی ماده ای به اسم اوره هستند که درصد اوره آنها حدود 20درصد است که برای درمان ترک های پا این مقدار کافی است.

ترک پاشنه پا را ریشه کن کنید :

اگر دنبال نتیجه بهتری هستید توصیه می شود پاها را در یک تشت آب قرار دهید و بگذارید کف پا خیس بخورد؛ بعد از اینکه پاها را خشک کردید زمانی که رطوبت پوست تبخیر نشده و پوست نمناک است کرم های نامبرده را به کف پا بزنید. همچنین توصیه می شود بعد از این اقدام برای اثربخشی بهتر کرم ها، یک کیسه نایلونی را روی پاهای کرم زده بکشید. با این راهکار نتیجه درمانی بهتر خواهد شد. اما اگر شخصی قصد دارد بعد از کرم زدن فعالیت خاصی انجام دهد، برای اینکه کیسه نایلونی مزاحمتی ایجاد نکند توصیه می شود روی کیسه مجددا جوراب بپوشد.

صندل خزدار ممنوع!

علاوه بر کرم، به افرادی که مشکل ترک پاشنه پا داشته باشند توصیه می شود از دمپایی یا صندل های رو فرش استفاده کنند. البته توصیه می شود از صندل ها یا روفرشی هایی که پرز (الیاف و خزدار نباشند) دارند، استفاده نشود. صندل هایی که خزدار هستند پیشنهاد خوبی برای این دسته از افراد نیستند. توصیه بعدی این است با پای برهنه در محل هایی که گرد و خاک وجود دارد حضور پیدا نکنند؛ همان طور که گفته شد ترک های پا محل ورود انواع و اقسام مواد از محیط هستند که هم باعث تشدید ترک پا و هم خارش و التهاب و درد در این ناحیه می شوند.

پوست کف پا را با دست نکنید!

پوسته پوسته شدن کف پا یکی از مشکلاتی است که درراستای خشکی پا به وجود می آید. البته استفاده از کرم های نرم کننده بروز این پوسته ها را کاهش می دهد؛ با این حال گاهی اوقات این پوست ها طوری قرار گرفته اند که ممکن است برخوردشان با سطح باعث ایجاد درد شود. در این مواقع توصیه می شود با وسیله ای مثل قیچی های کوچک استریل شده پوسته اضافه را بردارند. با دست این پوسته ها را نکنید چون احتمال اینکه به پوست بیشتر آسیب وارد شود زیاد است.

لیست خدمات

تماس با ما

 تهران، موحد دانش ( اقدسیه )، بعد از سفارت چین، جنب بانک صادرات، ساختمان نیما، طبقه سوم، واحد 12 

تلفن: 26450199(021)